Sammanfattning
Vare sig det gäller att utveckla en webbplats, en e-tjänst eller ett intranät är det många kvalitetsaspekter som kräver eftertanke och bra beställarkompetens. Två viktiga är användbarhet och tillgänglighet. Dessa två handlar i grunden om att skapa en lösning som både är rent praktiskt möjlig att använda för alla, oavsett tekniska eller funktionella förutsättningar, samt att se till att den går att använda på ett enkelt och effektivt sätt. Ett huvudmål i detta sammanhang är att ge användaren en positiv upplevelse.
Dåliga IT-system kan stänga ute människor från information de har rättighet att få, tjänster de vill köpa eller göra så att de väljer en konkurrents lösning för att den är bättre. När det gäller dåliga verksamhetsstödjande IT-lösningar kan de i längden generera stress, konflikter och ohälsa. För att motverka detta krävs en bra beställarkompetens och förståelse för dessa områden. Att beställa IT-stöd handlar inte enbart om att köpa teknik, utan även att köpa en framtida framgångsrik användning. Det är i slutänden i användningen som ett IT-verktygs kvalitet bestäms.
Denna kurs är speciellt utformad för dig som har rollen som beställare av IT-relaterade projekt och känner att du vill bli duktigare beställare och kravställare när det gäller användbarhet och tillgänglighet. Vi kommer gå igenom allt från förstudier till att beställa användbarhet för en hel webbplats.
Vi tar upp områden som hur man hanterar målgrupper, målformuleringar, krav, kommunikation, förväntningar och utvärderingar. Vi diskuterar även relevanta internationella standarder och definitioner samt delar erfarenheter från beställarrollen. Kursen fokuserar på utvecklingsprojekt för webb, intranät och applikationer med tonvikt vid användarbehov och tillgänglighet.
Kursinnehåll
Användbarhet
- Användbarheten i vårt arbete och våra liv
- Definitioner och standarder inom användbarhet
- Användarcentrerad utveckling - en process
Tillgänglighet
- Definitioner och standarder inom tillgänglighet
- Inte bara "handikappsanpassning" - Användarnas tekniska förutsättningar och ökad affärsnytta
Målformulering
- Effektstyrning
- Målgrupper och målgruppsanalys
- Ambition och prioriteringar - hur påverkar dessa varandra?
Kravställning
- Att omvandla mål till krav
- Olika mål, olika krav - Att se bortom de rent tekniska specifikationerna
- Iterativ utveckling - att föra en dialog med leverantörer genom krav
Utveckling och design
- Hur arbetar man, hur kan man arbeta?
- Design för Webben
- Prototyper
- Användbarhetsmetoder
Uppdragsbeställning
- Att kommunicera vad man förväntar sig av leverantörer
- Referensbedömning - Att utvärdera leverantörers tidigare uppdrag